Fotograf - zawód artystyczny

Fotograf to zawód artystyczny, ale wielu fotografów poza robieniem zdjęć do swojego portfolio i organizowania wystaw, zajmuje się także tworzeniem fotografii użytkowej. Zajmują się robieniem zdjęć hoteli czy pensjonatów na ich strony internetowe czy wykonywaniem zdjęć dla różnych firm.

Fotografowie są wynajmowani do robienia zdjęć potraw do menu w barach czy restauracjach.

Wielu fotografów otrzymuje zlecenia wykonania zdjęć na strony internetowe. Artyści znajdują zatrudnienie czy tworzeniu fotografii do książek czy albumów. Popularna sfera pracy dla fotografa to praca z modelem, na przykład przy robieniu sesji do gazety. Wielu fotografów ceni sobie niezależność i zakłada własną działalność gospodarczą, przyjmując różne zlecenia, również od osób prywatnych. Klienci indywidualni zlecają artystom wykonywanie najróżniejszych fotografii. Bardzo popularne są zdjęcia portretowe, zarówno pojedyncze jak i grupowe. Wiele osób decyduje się na zlecenie wykonania profesjonalnego portretu swojego lub swojej rodziny.

Wiele rodzin wykonuje takie zdjęcia w regularnych odstępach czasowych, na przykład co roku. Jest to ciekawy i oryginalny sposób na posiadanie zestawu rodzinnych pamiątek. Dzięki takim zdjęciom możemy patrzeć, jak z roku na rok zmienia się nasza rodzina, jak rosną nasze dzieci. Kolejny rodzaj fotografii to zdjęcia beauty. Decydują się na nie kobiety, które chcą poczuć się piękne. Po takiej sesji wiele pań nabiera wiary we własną kobiecość i czar uwodzenia. Wielu fotografów ma w swojej ofercie również usługę wykonywania zdjęć dzieci czy zwierząt. Praca z małymi modelami i pupilami wymaga nie lada cierpliwości, więc warto wtedy zatrudnić profesjonalnego fotografa.

Na uwagę zasługuje również fotografia ślubna. Takie zdjęcia obejmują zarówno przygotowania do ślubu, wykonywanie zdjęć w kościele jak i podczas zabawy weselnej. Na życzenie młodej pary fotograf może zająć się zorganizowaniem sesji ślubnej, zarówno studyjnej jak i plenerowej, w dowolnie wybranym przez zakochanych miejscu.